Αναζήτηση αυτού του ιστολογίου

Παρασκευή 25 Φεβρουαρίου 2011

Στους "16" Λίβερπουλ & Βιγιαρεάλ

Με γκολ του Ντιρκ Κάιτ στο 86' η Λίβερπουλ νίκησε με 1-0 την Σπάρτα Πράγας και γλίτωσε το κοινό του "Άνφιλντ" από το άγχος της παράτασης. Με ανατροπή η Βιγιαρεάλ νίκησε 2-1 την Νάπολι στο "Μαδριγάλ" και πήρε μεγάλη πρόκριση. Τα ζευγάρια στους "16"
Στην Τσεχία, Σπάρτα και Λίβερπουλ είχαν μείνει στο 0-0, κάτι που παραλίγο να γίνει και στην Αγγλία, αλλά ο Ολλανδός έδωσε την λύση στο 86' με κεφαλιά έπειτα από εκτέλεση κόρνερ του Ραούλ Μεϊρέλες.

Επόμενος αντίπαλος για τους "κόκκινους" είναι η Μπράγκα που νίκησε με 2-0 στην Πορτογαλία την Λεχ, ανατρέποντας το 0-1 με το οποίο είχε χάσει στο Πόζναν.
Στο 92' η Ρέιντζερς

Πρόκριση-θρίλερ πήρε η Ρέιντζερς με τα εκτός έδρας γκολ, ισοφαρίζοντας σε 2-2 την Σπόρτινγκ στην Λισαβόνα στο 92' με τον Μορίς Εντού.

Οι Σκωτσέζοι στους "16" θα αντιμετωπίσουν την Αϊντχόφεν, η οποία βρέθηκε να χάνει από το γκολ του Πιερ-Αλέν Φρο στο 22' μέσα στην Ολλανδία, αλλά νίκησε με 3-1 την Λιλ, έχοντας σκόρερς τους Ντσούντσακ, Λενς και Μαρσέλο στο δεύτερο ημίχρονο.

Με ανατροπή επίσης νίκησε με 3-1 και η Ζενίτ την Γιουνγκ Μπόις, ανατρέποντας ταυτόχρονα και το 1-2 με το οποίο είχε χάσει στην Ελβετία.

Χωρίς Ιταλούς

Στους 16 του Europa League δεν υπάρχει ιταλική ομάδα, καθώς η Νάπολι μπορεί να προηγήθηκε με τον Χάμσικ στο "Μαδριγάλ" έχασε όμως με 1-2 και αποκλείστηκε.

Η ανατροπή για το "κίτρινο υποβρύχιο" έγινε στα τελευταία λεπτά του πρώτου ημιχρόνου με τα γκολ των Νιλμάρ και Τζουζέπε Ρόσι, ενώ η ισπανική ομάδα θα αντιμετωπίσει την Λεβερκούζεν, η οποία νίκησε ξανά την Μέταλιστ, αυτήν την φορά με 2-0, έχοντας σκόρερς τους Ρόλφες και Μπάλακ.

Τρεις στο νοσοκομείο

Στο "Μαδριγάλ" όταν άνοιξε το σκορ η Νάπολι στους πανηγυρισμούς κατέρρευσε το... κάγκελο στην κερκίδα που ήταν οι Ιταλοί οπαδοί και αρκετοί έπεσαν στο χορτάρι. Τρεις από τους Ιταλούς οπαδούς που τραυματίστηκαν πήγαν στο νοσοκομείο για περαιτέρω εξετάσεις.
Τρίτη
ΤΣΣΚΑ Μόσχας - ΠΑΟΚ 1-1 (80' Ιγκνασέβιτς / 67' Μουσλίμοβιτς) [1-0]

Τετάρτη
Πόρτο - Σεβίλλη 0-1 (71' Λουΐς Φαμπιάνο) [2-1]

Πέμπτη
Ζενίτ - Γιουνγκ Μπόις 3-1 (41' Λάζοβιτς, 52' Σεμάκ, 76' Σιροκόβ / 21' Ζεμάλ) [1-2]
Λεβερκούζεν - Μέταλιστ 2-0 (47' Ρόλφες, 70' Μπάλακ) [4-0]
Λίβερπουλ - Σπάρτα Πράγας 1-0 (86' Κάιτ) [0-0]
Αϊντχόφεν - Λιλ 3-1 (55' Ντσούντσακ, 67' Λενς, 73' Μαρσέλο / 22' Φρο) [2-2]
Σπαρτάκ Μόσχας - Βασιλεία 1-1 (91' ΜακΓκίτι / 15' Τσίπερφιλντ) [3-2]
Σπόρτινγκ - Ρέιντζερς 2-2 (42' Πέδρο Μέντες, 83' Γιανίκ Ντιαλό / 20' Ελ-Χαντζί Ντιούφ, 92' Εντού) [1-1]
Άγιαξ - Άντερλεχτ 2-0 (11' και 17' Σουλεϊμάνι) [3-0]
Ντιναμό Κιέβου - Μπεσικτάς 4-0 (3' Βουκόεβιτς, 55' Γιαρμολένκο, 64' Γκούσεβ, 74' Σεβτσένκο) [4-1]
Μάντσεστερ Σίτι - Άρης 3-0 (7' και 12' Ντζέκο, 75' Γιαγιά Τουρέ) [0-0]
Παρί Σ.Ζ. - ΜΠΑΤΕ 0-0 [2-2]
Μπράγκα - Λεχ Πόζναν 2-0 (8' Άλαν, 36' Λίμα) [0-1]
Τβέντε - Ρουμπίν 2-2 (45'+1 Τέο Γιάνσεν, 47' Ντόουγκλας / 22' Ανσάλντι, 24' Νομπόα) [2-0]
Βιγιαρεάλ - Νάπολι 2-1 (42' Νιλμάρ, 45'+1 Τζουζέπε Ρόσι / 18' Χάμσικ) [0-0]
Στουτγκάρδη - Μπενφίκα 0-2 (31' Σάλβιο, 78' Όσκαρ Καρντόσο) [1-2]