Αναζήτηση αυτού του ιστολογίου

Δευτέρα 7 Μαρτίου 2011

Παναθηναϊκός - Ολυμπιακός 1-3

Ο Ολυμπιακός πήρε τεράστια νίκη στο κλειστό του Μετς με 3-1 επί του Παναθηναϊκού, προσπέρασε τις "πράσινες" στη βαθμολογία και πλέον έχει τον πρώτο λόγο για την κατάκτηση του πρωταθλήματος
Ανήμερα της Καθαράς Δευτέρας, οι "ερυθρόλευκες" πήραν μία... καθαρή νίκη, που τις φέρνει στην κορυφή, ένα βαθμό πάνω από τον Παναθηναϊκό κι ενώ απομένουν πέντε ακόμα αγωνιστικές.

Αυτό σημαίνει πως είναι πολύ πιθανό ο τίτλος να κριθεί την τελευταία αγωνιστική (09/04), όταν οι "αιώνιοι" θα ξανασυναντηθούν στο κλειστό του Ρέντη
Όσον αφορά στα του αγώνα, ο Παναθηναϊκός ξεκίνησε πολύ εντυπωσιακά στο 1ο σετ, καθώς προηγήθηκε με 8-1, αλλά οι φιλοξενούμενες απάντησαν άμεσα, μειώνοντας σε 10-9. Ωστόσο, ένα σερί 7-0 του "τριφυλλιού" έφερε το σκορ στο 17-9 και το σετ κατέληξε εύκολα σε "πράσινα" χέρια με 25-16.

Οι "ερυθρόλευκες" ανασυντάχθηκαν και μπήκαν δυναμικά στο 2ο σετ, παίρνοντας από νωρίς μία διαφορά 4 πόντων (9-5), που αποδείχθηκε καθοριστική για την εξέλιξη του σετ, αφού την κράτησαν μέχρι το τέλος, φτάνοντας στο 1-1 με 25-21.

Στο 3ο σετ ο Παναθηναϊκός συνήλθε κι έφτασε μέχρι τα μισά, προηγούμενος με 14-11. Ο Ολυμπιακός όμως με ένα απίστευτο ξέσπασμα 8-0, πέρασε μπροστά με 19-14, που ήταν αρκετό για να του χαρίσει το σετ με 25-19.

Η ομάδα του Γιάννη Νικολάκη δεν θα άφηνε μια τέτοια μεγάλη ευκαιρία να πάει χαμένη και το απέδειξε στο 4ο σετ. Με ένα +3 υπέρ της από το πρώτο τεχνικό τάιμ άουτ, αύξησε κι άλλο τη διαφορά (+7, 11-18), με συνέπεια ο Παναθηναϊκός να μην μπορέσει να ξαναμπεί στο σετ και να ηττηθεί με 25-20.